Skip to main content

Vestlussari „Tee sillutamine uuele maailmale“. Vastuseis ebavõrdsusele

ruum A 501

Vestlussari „Tee sillutamine uuele maailmale“ pakub kaasahaaravaid arutelusid teemadel, mis puudutavad Eesti konteksti ja üleilmset kunstielu. Silmapaistvate kõnelejate hulka kuulub kunstnikke, kuraatoreid, kollektsionääre, haridustöötajaid, aktiviste ja muid kultuuriinimesi, kes arutlevad kriitiliselt päevakajaliste teemadel. Kõik vestlused toimuvad Eesti Kunstiakadeemias.

 

Vestlussari on mõeldud omamoodi sissejuhatusena kunstiorganisatsiooni Creative Time algatusel ilmuvale raamatule „Making Another World Possible: 10 Creative Time Summits, 10 Global Issues, 100 Art Projects (Routledge, 2019), mille toimetajad on Corina L. Apostol ja Nato Thompson. Raamat käsitleb sotsiaalselt angažeeritud kultuuripraktikaid, mis tegelevad tänapäeval hädavajalike sotsiaalsete liikumistega. Lisaks sisaldab raamat kollektiivi Chto Delat / Что делать / Mida teha? koostatud sotsiaalselt angažeeritud kunsti ajajoont ning pakub ülevaate valdkonna hetkeseisust, käsitledes tellitud esseede kaudu süvitsi kümmet globaalset teemat ja tutvustades umbes sadat inspireerivat kunstiprojekti kogu maailmast.

17. septembri teemaks on vastuseis ebavõrdsusele.

 

Osalejad: Kristina Norman, Liina Siib, Núria Güell, Tanja Ostojić

 

Kuidas on kunstnikud ja aktivistide rühmad sõnastanud strateegiad tavainimeste kogemuste ühendamiseks tänapäeva meeleavalduste ajavaimuga? Sotsiaal-majandusliku ebavõrdsuse äkilise suurenemise tingimustes nii riikide sees kui ka riikide vahel vaadeldakse selles vestluses, kuidas on kunstnikud võimsatele institutsioonidele ja valitsustele vastu astunud.

 

Kristina Norman on Tallinnas tegutsev kunstnik ja dokumentalist. Norman kasutab teaduspõhist lähenemisviisi, et uurida küsimusi, mis on sügavalt seotud tema kodumaa Eesti poliitiliste kontekstidega.

 

Liina Siib on tuntud oma fotode, videote ja installatsioonide poolest, mis põhinevad ulatuslikul uurimistööl, arhiivimaterjalidel, intervjuudel ja koostööl. Ta õpetab Eesti Kunstiakadeemias kaasaegset kunsti.

 

Núria Güell kasutab oma loomingut poliitiliseks ja sotsiaalseks aktivismiks, uskudes, et kunst suudab ühiskonda demokraatlikumaks muuta. Installatsioonide, kirjutiste, performance’ite ja videokunsti kaudu mõtestab ta ümber meie ühiskonda juhtivate suurte institutsioonide eetika ning pakub välja alternatiivseid meetodeid.

 

Tanja Ostojić on feministlik performance’ikunstnik. Loomingus ammutab ta inspiratsiooni oma kogemusest Euroopa Liidu välise kodaniku, ränduri ja naiskunstnikuna. Ostojić on elanud Serbias, Sloveenias, Prantsusmaal ja Saksamaal, kuid keeldub end piiritlemast konkreetse rahvusega.