Skip to main content

Vestlussari „Tee sillutamine uuele maailmale“

ruum A 501

Vestlussari „Tee sillutamine uuele maailmale“ pakub kaasahaaravaid arutelusid teemadel, mis puudutavad Eesti konteksti ja üleilmset kunstielu. Silmapaistvate kõnelejate hulka kuulub kunstnikke, kuraatoreid, kollektsionääre, haridustöötajaid, aktiviste ja muid kultuuriinimesi, kes arutlevad kriitiliselt päevakajaliste teemadel. Kõik vestlused toimuvad Eesti Kunstiakadeemias.

 

Vestlussari on mõeldud omamoodi sissejuhatusena kunstiorganisatsiooni Creative Time algatusel ilmuvale raamatule „Making Another World Possible: 10 Creative Time Summits, 10 Global Issues, 100 Art Projects (Routledge, 2019), mille toimetajad on Corina L. Apostol ja Nato Thompson. Raamat käsitleb sotsiaalselt angažeeritud kultuuripraktikaid, mis tegelevad tänapäeval hädavajalike sotsiaalsete liikumistega. Lisaks sisaldab raamat kollektiivi Chto Delat / Что делать / Mida teha? koostatud sotsiaalselt angažeeritud kunsti ajajoont ning pakub ülevaate valdkonna hetkeseisust, käsitledes tellitud esseede kaudu süvitsi kümmet globaalset teemat ja tutvustades umbes sadat inspireerivat kunstiprojekti kogu maailmast.

 

  1. septembril arutletakse kunstist, poliitikast ja kaasamisest.

 

Osalejad: Anders Härm, Dmitry Vilensky (Chto Delat), Hanka Otte, Pascal Gielen

 

Millised on olulisimad sündmused, suured poliitilised muutused ja laialdase mõjuga ühiskonnaliikumised, mis on kujundanud ja suunanud viimase kümnendi sotsiaalselt angažeeritud kunstipraktikat? Milliseid rolle on sotsiaalselt angažeeritud kunst mänginud kunstiajaloo, aga ka igapäevaste sotsiaal-kultuuriliste geograafiate lahutamatu osana?

Anders Härm on kuraator, kunstiteadlane ja esseist, kes elab ja töötab Tallinnas. Alates 2017. aastast on ta nüüdiskunsti ja kureerimise eriala lektor ning Eesti Kunstiakadeemia kuraatoriõppe suuna juht.

 

Dmitri Vilenski on Peterburis elav kunstnik ja õppejõud. 2003. aastal algatas ta kunstirühmituse Chto Delat / Что делать ja töötab samanimelise ajalehe toimetajana. Ta on Peterburi Angažeeritud Kunsti Kooli õppejuht.

 

Dr Hanka Otte on doktorikraadiga teadur Antwerpeni Kunstiteaduse Instituudi (ARIA) uurimisrühmas Culture Commons Quest Office. Uurimisrühm keskendub sellele, kuidas loovtöötajad saaksid linnakeskkonda panustada, mis on ühislooming ja kuidas kujunevad loovad biotoobid.

 

Pascal Gielen on kultuuri- ja poliitikasotsioloogia professor Antwerpeni ülikooli kunstiuuringute instituudis, kus ta juhib uurimisrühma Culture Commons Quest Office (CCQO). Gielen on kirjastuse Valiz rahvusvahelise raamatusarja „Antennae – Arts in Society“ („Antennae – Kunst ühiskonnas“) toimetaja. 2016. aastal määrati talle Flandria teadusuuringute fondi Odysseuse stipendium väljapaistva rahvusvahelise teadustöö eest. Gieleni peamised uurimisteemad on loometöö, ühiskasutus, linna- ja kultuuripoliitika.