Skip to main content

Ruumitud keha(d)

Kuraator: Evelyn Raudsepp

Tallinna Kunstihoone ja Sõltumatu Tantsu Lava koostööprojektis „Ruumitud keha(d)“ kohtuvad 27.–30. novembrini kahekaupa Eesti kunsti- ja tantsumaailma loojad, kelle ühistöös sünnivad unikaalsed, vaid ühel õhtul etenduvad performance’id.

 

Kuraator Evelyn Raudsepp on kutsunud looma performatiivseid teoseid järgmised kolm kunstnikepaari: Edith Karlson ja Sigrid Savi, Rene Köster ja Mark Raidpere ning Flo Kasearu ja Renate Keerd. Kolmel järjestikusel õhtul saab näha kolme koostöö tulemit, mille võtab neljandal õhtul kokku mitmekesine programm vestlustest, muusikast ja koosolemistest.

 

Evelyn Raudsepp on etendus- ja visuaalkunsti piirimail tegutsev kuraator, kes on nende valdkondade kohtumisala ristinud kaunilt kõlavana kunsti-halliks. Musta kasti ja valge kuubi segunemisel tekkivast kunsti-hallist kõneles Raudsepp esimest korda 2016. aasta Artishoki biennaalil, kus ta kutsus kümme visuaalkunstnikku looma kunstiteose teatri NO99 lavale. Raudsepa kuraatoripositsioon seisnebki ettepanekus kunstnikele astuda välja oma tavapärastest töömeetoditest ja siseneda teise valdkonna mänguruumi. Performatiivse kureerimisega loob Raudsepp iga kord eripärase formaadi, kus ka publik on oodatud oma tajuhorisonte aktiveerima, et kohtuda ootuspäratute kunstiolukordadega.

 

Kunstihoones jätkub uurimus kahe kunstivaldkonna sümboolsetest ruumidest – valgest kuubist ja mustast kastist –, kuid sel korral ruumitakse sinna ka inimkeha. Kutsutud paaride isiklik kunstnikupraktika ja teemaraam annab võimaluse katsetada kliinilises valges kuubis teatraalsete vahenditega ning otsida tantsukunsti kehalisuse ja visuaalkunsti väljendusrikkuse sidusust.

Skulptor Edith Karlson ja etenduskunstnik Sigrid Savi on leidnud ühise rütmi Metsiku Lääne kappamise ning postitantsu liibumise vahel. Koreograaf ja drag queen Rene Köster ning foto- ja videokunstnik Mark Raidpere toovad läbi kaamerasilma esile identiteetide ekspressiivsuse. Kunstnik Flo Kasearu ja lavastaja Renate Keerdi loomingut seob peale tervendava absurdihuumori ka erinevate meediumite sümbioos ja ülemeelik mängulisus.

 

Sõltumatu Tantsu Lava (STL) on teater ja kaasaegse tantsukunsti platvorm Telliskivi loomelinnakus. STL keskendub liikumise ja kehaga tegelevate lavastuste väljatoomisele, mis kasutavad nüüdisetenduskunstile omast väljenduslaadi.

 

Kahe institutsiooni koostöös on toimunud 2017. aastal minietenduste sari „Whitefield“, kus etenduskunstnikud kommenteerisid oma loominguga Tallinna kolme näitust. Projektijuht oli Evelyn Raudsepp.

 

„Ruumitud keha(d)“ Tallinna Kunstihoones

Kolmapäev, 27.11 kl 20.00 – Edith Karlson ja Sigrid Savi

Neljapäev, 28.11 kl 20.00 – Rene Köster ja Mark Raidpere

Reede, 29.11 kl 20.00 – Flo Kasearu ja Renate Keerd

Laupäev, 30.11 kl 18.00 – lõpuüritus (TBA)

 

Piiratud kogus pileteid müügil Fientas. PASS sisaldab sissepääsu kõigile kolmele performance’i-õhtule ning lisaks lõpuüritusele.