Skip to main content

Sirja-Liisa Eelma ja Mari Kurismaa. Korduvad mustrid

Kuraator Tamara Luuk

Tallinna Kunstihoone galeriis avatakse 29. jaanuaril kell 11.00 Sirja-Liisa Eelma ja Mari Kurismaa maalinäitus „Korduvad mustrid“. Kunstnikud, kes teavad, mida tähendab askeesi distsiplineeriv kasinus, on võtnud endale rõõmsa vabaduse teha seda, mis südame lustima paneb. Hoolimata näitust kui tervikut saatvast eklektikakübemest, juhatavad Mari ja Sirja-Liisa publikut helge hedonismi poole kindla käega.

 

Nii Sirja-Liisa Eelma kui ka Mari Kurismaa on kunstihuvilistele tuntud ja eri ajal ka tunnustuse pälvinud: Mari 1980. ja 1990. aastate nn metafüüsiliste vaikusesse tardunud maalidega ja hiljem hinnatud sisearhitektina, Sirja-Liisa 2000. alguse sageli sõnamänge kaasavaist satiirilistest projektidest poeetilisse kujundlikkusesse jõudnud loominguga.

 

Praegune näitus on sisearhitekt Mari Kurismaa esimene väljapanek maalikunstnikuna pärast pikka vaikimist. Sirja-Liisa jaoks on see tema piltides juba mõnda aega ilmutuva tähendusi kustutava korduse üks mustritest.

 

Kuraator Tamara Luuk: „Igati mõistetav, et Mari ja Sirja-Liisa leidsid teineteises dialoogipartneri. Nad mõlemad kasutavad kujundi kordust, ehitades sellele maalide aktiivset tausta või tervet teost juhtivat rütmi, neid mõlemat võlub idamaine rahu ja sisevaatlus. Nende pildimaailmad on inimtühjad, aga ei välista kedagi. Nii Sirja-Liisa kui ka Mari värvivalikud on rafineeritud ja nüansirikkad, tööde ülesehitus hoolikalt läbi mõeldud. Jätnud seljataha varaste katsetuste perioodid, kus põimusid tegevuskunst ja visuaaliga seotud verbaalne tähenduslikkus, installatiivsus ja valmiskujundi võimalused, on kumbki jõudnud meditatiivse rahuseisundini, pakkudes vaatajale silmarõõmu, korrastades ilu ja igatsust. Nii need tüdrukud küpsevad.“

Mari: „Kõik olulised asjad on nähtamatud. Pildid peavad sisaldama midagi sõnulseletamatut, muidu pole mõtet nendega vaeva näha. Möödapääsematu igatsus on ainus õigustus, et siia küllastunud maailma veel midagi juurde tekitada.“

Sirja-Liisa: „See korrastatus meid vist ühendab. Igatsus mingi ideaali järele, mis võib olla hetk enne kaost või kõik hetked kõikide kaoste kohal.“

 

Mari Kurismaa (1956) on sisearhitekt ja maalikunstnik, kes viimased paarkümmend aastat on aktiivselt tegutsenud interjööri- ja näitusekujundajana. Eelnenud paarikümne aasta jooksul aga tunti teda peamiselt efektsete, seiskunud aja- ja ruumiefektiga, valdavalt geomeetrilise ülesehitusega maalide loojana. Maaliloomingu eest sai Mari Kurismaa Kristjan Raua nimelise kunstipreemia aastal 1994.

 

Sirja-Liisa Eelma (1973) on pühendunud maalikunstile järjekindlalt ja peaaegu katkestusteta. Pärast Eesti Kunstiakadeemia lõpetamist 1996. aastal (MA, alates 2018 doktorantuuris) on ta teinud tublisti üle tosina isikunäituse. Tema maalid ei peata aega, vaid tihendavad seda lakoonilise korduvusega, mida saadab mõtluse rahulik pingestatus. Sirja-Liisa Eelma on pälvinud Konrad Mäe nimelise kunstipreemia aastal 2016.