Skip to main content

Nogank Hoparniis

Kaido Ole

Kaido Ole avab Tallinna Kunstihoones näituse, mis hõlmab elu ja inimesi, Eesti algust ja lõppu. „Nogank hoparniisi“ teemad laiuvad perekonnast, meelelahutusest, eksootilistest loomadest kuni sõja, surma ja Balti koostööni. Näituse pealkirjaks on Ole väljamõeldud sõnad, mis tähistavad tööst, ja loovusest tulenevat tunnet, milles tegutsemine ja ka probleemide lahendamine on väljakutsuv ja huvitav.

Vormiliselt arendab Ole edasi 2012 Kumus ja 2014 Kunstihoone galeriis olnud näitusi. Kui Kumus näitas ta hulka ühel rattal balansseerivaid vaikelusid, mis koosnesid nii reaalsetest, realistlikult maalitud kui abstraktsetest kujunditest, siis Kunstihoone galeriis kombineeris ta sarnastest objektidest erineva karakteriga tegelasi. Nüüd jõuab ta akadeemilise maalikunsti kõige keerukama ülesande ehk temaatilise figuraalse kompositsiooni.

 

Kaido Ole: „Loogiline jätk varasemale oleks nagu klassikalises maaliõppeski võtta ette viimane meistrieksam ehk mitmefiguuriline temaatiline kompositsioon, lasta neil inimestel ja asjadel lõpuks elada ja  tegutseda koos kõikvõimalikes elulistes situatsioonides. Ma üritan neil uutel töödel puhtast katsetamislustist manada esile olukordi, millega puutume kõik kokku oma igapäevases elus – puhkepäevad pereringis, mitmesugused tööstseenid, hobid, religioon – kui ka sellist, mis on küll samuti üsna igapäevane, kuid millest mõistlik inimene parema meelega ise hoiduks.“

 

Suurde saali valmivad kaks suurt pannood, „Eesti algus“ ja „Eesti lõpp“, mille vahele nagu kahe piiri vahele mahub nii vaataja kui terve näitus. Pannoode juures teeb Ole koostööd flöödimängija Tarmo Johannesega, kes loob näitusesaali eraldi interaktiivse heliteose. Igal näitusepäeval salvestab Johannes selle päeva jaoks uue materjali: „Eesti oratoorium“ on seega enam kui kuu aja pikkune makroteos, mille vorm areneb, kasvab ja muutub koos autoriga kogu näituse lahtioleku vältel. Igapäevane keskendumine mängimaks sisse selle päeva motiive on otsekui sisenemine palvesaali, päevast päeva korduva rutiini täitmine, samas ka kui peatumine edasi ruttavas ajas.“

 

Heliinstallatsiooni stereoversiooni on võimalik kuulata reaalajas interneti vahendusel ka väljaspool kunstihoone suurt saali aadressil http://tarmo.webhop.net:8000/radio

 

Kõik maalid ja assamblaažid on valminud 2015—2016 ja näitusel esimest korda. Näituse trükises tutvustavad oma nägemust Ole töödest kunstnik Mihkel Ilus, antropoloog Eeva Kesküla, kasvatusteadlane Tiiu Kuurme, folklorist Marju Kõivupuu, kuraator  Anneli Porri, taimetoiduaktivist Loore Emilie Raav, kultuuriloolane ja hauakaevaja Kalev Rajangu, kommunikatsiooniekspert Raul Rebane, muusik ja DJ Raul Saaremets ning ökoloog Tuul Sepp.

 

Näituse kuraator on Anneli Porri.

 

Näitus jääb lahti kuni 5. veebruarini 2017.

 

Kaido Ole (snd 1963), elab ja töötab Tallinnas. Ta on õppinud Eesti Kunstiakadeemias disaini ja maali (1982—1992) ning töötanud EKAs joonistamise ja maali õppejõuna ning maaliosakonna professorina (2003—2010). Alates 2010. aastast vabakutseline kunstnik, näitustel esinenud alates 1989. aastast. 2003 esindas Eestit Veneetsia 50. kunstibiennaalil John Smithi nime all koos Marko Mäetammega.

Valik viimastest näitustest: Uus maja, Tartu Kunstimuuseum; The Meaning of Life, FUGA, Budapest, Ungari (koos Marko Mäetammega, 2015); Värdjad, Kunstihoone galerii, Tallinn;  Tüüpilised indiviidid, Tartu Kunstimuuseum; 100 Painters of Tomorrow, One Art Space, New York (2014);  …ja siis veel seda et…, Temnikova & Kasela, Tallinn (2013); Eesti kunstiskeenede arheoloogia ja tulevik, Kumu Kunstimuuseum; 2003—2011, Novy Museum, St. Peterburg; Kena kangelane ja küllaga vaikelusid, Kumu Kunstimuuseum, Tallinn; Ihade kollektsioon. Privatiseeritud kunst, Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum, Tallinn (2012). Kaido Ole on Eesti Kunstnike Liidu liige. Pälvinud muu hulgas Kristjan Raua (1998), Konrad Mäe (2012), Eesti Kultuurkapitali aastapreemia (1999 ja 2005). Ole töid on Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi, Euroopa Parlamendi, ABLV Panga ja Läti Kaasaegse Kunsti Muuseumi ning Angerlehneri Muuseumi kogus.

 

kaidoole.eu