Skip to main content

Oliver Ressler. Tõkestades mandrijääd

Kuraator Corina L. Apostol

„Tõkestades mandrijääd“ uurib üleilmset soojenemist ja kliimaõiglusliikumist ning selle suhet kunstiga. Pealkiri viitab tõsisele hädaolukorrale, millega kliimaõiglus silmitsi seisab, ja kavandatava tegevuse ulatusele. Mandrijääd ei ole füüsiliselt võimalik tõkestada ega selle sulamist ära hoida. Siiski püütakse teha midagi enneolematut, sest mitte kunagi varem inimkonna ajaloos pole meie planeet nii suures ohus olnud. Kui Arktika jää sulab, tõuseb meretase kõikjal, saared ja linnad upuvad ning ekstensiivne põllumajandus ja kalandus väljub kõikjal maailmas kontrolli alt.

 

Kunstnik on näituse jaoks jäädvustanud ja dokumenteerinud kliimaliikumise mõned kiiduväärt ettevõtmised. Ühiskondlikku liikumist ei ole võimalik „neutraalselt“ jäädvustada. Kuidas ja mida salvestada või salvestamata jätta, mida aktiviste tsiteerides alles hoida ja mida välja jätta ning kõiki muid otsuseid tuleb käsitleda ühtaegu põhjustatuna liikumisest ja sellega olemuslikult seotuna. Seega sisaldab Oliver Ressleri uurimistööl põhinev kunstilooming materjali, mida võib vaadelda nii otsese „dokumentatsioonina“ kui ka koos muude elementidega, mille „kunstiline“ kaasatus on ilmsem. Igasugune tähelepanu loomingule näitab aga „dokumentatsiooni“ ja „kunstiteose“ tehisliku piiri pidevat hägustumist.

 

Oliver Ressler on kunstnik ja filmitegija, kelle looming hõlmab installatsioone, avaliku ruumi projekte ning filme, mis käsitlevad majandust, demokraatiat, rännet, kliimakriisi, vastupanuvorme ja ühiskondlikke alternatiive. Ressler on korraldanud isikunäitusi ja osalenud rühmanäitustel Berkeley kunstimuuseumis, Belgradi kaasaegse kunsti muuseumis, Centro Cultural Conde Duque’is, Alexandria kaasaegse kunsti foorumis, The Cube Project Space’is, Kunsthaus Graz’is, Museo Reina Sofías, Van Abbe muuseumis, MASSMoCA-s ja Pompidou keskuses, Veneetsia (2013), Ateena (2013, 2015), Quebeci (2014), Helsingi (2014), Kiievi (2017), Göteborgi (2019) ja Stavangeri (2019) biennaalil ning Documenta 14 kunstinäitusel (2017). Ta on loonud 38 filmi, mida on esitletud tuhandetel sotsiaalse liikumise üritustel, kunstiasutustes ja filmifestivalidel. Aastast 2019 juhib Ressler kliimaõiglusliikumise uurimisprojekti „Barricading the Ice Sheets“, mida rahastab Austria teadusfond ning mille tulemusena toimus 2021. aasta septembris näitus Camera Austria foto- ja teoorialaboris Grazis.