Skip to main content
Sirja-Liisa Eelma. Maal aastast 2019

Sirja-Liisa Eelma ja Mari Kurismaa. Korduvad mustrid

Kuraator Tamara Luuk

Sirja-Liisa Eelma (s 1973) on tänaseks päevaks teostanud üksjagu õlimaale ühise näituse tarvis Mari Kurismaaga. Need on helged pildid, milles kujund avaneb nagu õis või uks heledasse asjadest puhastatud ruumi. Mari Kurismaa (1956) tuleb pärast pikka eemalolekut kujutavast kunstist maali juurde tagasi. Omalaadse kuldse igatsuse ja uue algusega, jätkates loomulikult sealt, kus ta pooleli jäi – 1990. aastate lõpust. Aga toonased vaated suletud akendele on asendunud rikkalike mustriväljadega, mis osutavad ruumist väljapoole. Kust ammutavad need kaks kunstnikku küll oma helguse ja lootuse ajal, mis ei paku just õnnestavat väljavaadet? Mine ja küsi, aga veel parem – tule ja vaata! 

 

Mari Kurismaa on sisearhitekt ja kunstnik, kes viimased paarkümmend aastat tegutseb aktiivselt tunnustatud interjööri- ja näitusekujundajana. Neile eelnenud paarikümne aasta jooksul maalis Mari efektseid seiskunud aja- ja ruumiefektiga valdavalt geomeetrilise ülesehituse ja kujundiga pilte, omamoodi “metafüüsilisi maastikke”. Maaliloomingu eest omistati talle Kristjan Raua nimeline kunstipreemia aastal 1994.

 

Sirja-Liisa Eelma on püsinud maalikunstis katkestusteta ja järjekindlalt. Peale Kunstiakadeemia lõpetamist (MA) maali alal 1996. aastal on ta teinud üle tosina personaalnäituse. Ta ei võta aega maha, vaid üritab seda peatada ja tihendada lakoonilise korduvusega, mida saadab rahulik, tihe ja meditatiivne pingestatus.