Skip to main content

Sada särki seljas

Kuraatorid Sten Ojavee ja Siim Preiman

Odav, hügieeniline ja mugav. T-särki kantakse kultuuritaustast, soost, etnilisest kuuluvusest ja sissetulekust olenemata. Sootunnusteta T-särki peetaksegi sageli üheks kõige demokraatlikumaks rõivaesemeks, sest see on teiste igapäevaste kultuuriobjektidega võrreldes väga ambivalentne. Tavaline, ent silmapaistev, odav, ent kulukas, igav, ent huvipakkuv, demokraatlik, ent domineeriv, jätkusuutlik, ent hävituslik. Näitus käsitleb selles lihtsas ja igapäevases kehakattes avalduvat tänapäeva ühiskonna mitmetahulist probleemide rägastikku.

 

Sten Ojavee on Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse kuraator, kelle peamine huvi on identiteedipoliitika, rõivaste roll, tähendus ja kasutusala tänapäeva ühiskonnas. Õppinud Eesti Kunstiakadeemias kunstiteadust (BA) ning Tallinna Ülikoolis kultuuriteooriat ja filosoofiat (MA). Viimaste projektide hulka kuuluvad „Tiira-taara, tuia-taia, pimesikk tuli meie majja“ EKKM-is (kaaskuraator), 2019 ja VI Artishoki biennaal Balti jaama ootepaviljonis, 2018.

 

Siim Preiman on Tallinna Kunstihoone kuraator, kelle kuraatoriprojektid seiravad kunsti võimalikku rolli üleilmsetele jõududele vastupanu osutamisel, keskendudes kunsti tegemise eetikale ja ühiskonnas väheräägitud lugudele. Õppis Eesti Kunstiakadeemias kunstiteadust. Viimaste kuraatoriprojektide hulka kuuluvad Maria Kapajeva „Kui maailm õhku lendab, loodan lahkuda tantsides“ Tallinna Kunstihoone galeriis (2020), Mihkel Ilusa ja Paul Kuimeti paarisnäitus „Lõputa lugu“ (2020) ning rahvusvaheline rühmanäitus „Hea olemise kunst“ Tallinna Kunstihoones (2019).

Näitus on valminud koostöös Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusega.

 

Tallinna Kunstihoone 2021. aasta programm käsitleb muu hulgas inimkeha ja selle äärmisi seisundeid. Ühel pool on justkui sünnieelne keha nime, soo ja rollita. Teisel pool sotsiaalselt võrgustunud keha, millel juba lasuvad ootused, kohustused ja piirangud. Kevadnäituse satelliitnäitus „Mina olen ja räägin“, Sten Ojavee ja Siim Preimani kureeritud „Sada särki seljas“ ning Üüve-Lydia Toompere ja Siim Tõniste lavastus „Kas sa etendad iseennast?“ paigutuvad nende kahe seisundi vahele ning ühel või teisel moel otsivad nende lepitamise võimalusi.