Skip to main content

Hellalt hoia mind

Kuraator Siim Preiman

Tallinna Kunstihoone Lasnamäe paviljonis avatakse 7. juulil kell 18.00 rühmanäitus „Hellalt hoia mind“, mis käsitleb suhteid, hoolitsust, sotsiaalseid rolle ja vastutust, keelt ja rahvust, haavatavust ja vägivalda. Tallinnast liigub näitus edasi ka lõunanaabrite juurde. Näitus jääb avatuks 24. septembrini. 

 

Osalevad kunstnikud: Bas Jan Ader, Agnė Jokšė, Morta Jonynaitė, Sandra Kosorotova, Keiu Maasik, Maija Mustonen, Marko Mäetamm, Sarah Nõmm, Hanna Piksarv, Mark Raidpere, Elīna Vītola. Näituse kuraator on Siim Preiman.

 

„Eestis, mis on kolme taasiseseisva kümnendi jooksul liikunud jõudsalt võrdsema ja vabama ühiskonna suunas, on päevakorral keerulised ja vastakaid arvamusi tekitavad küsimused. Hirmu ja pahameelt tekitavad migratsioon, julgeolek ja toimetulek, looduskeskkonna häving ning muutuvad traditsioonid. Need eestimaalased, kes ise lõimumise osas initsiatiivi ei näita, eemalduvad teineteisest, mille üheks tunnistajaks on pealinnas Euroopa mõistes rekordkiirusel kasvav segregatsioon. Kohati näib, et pigem liigume teineteise mõistmisest üha kaugemale,“ räägib kuraator Siim Preiman. „Miks on vaja kriisi, et tunneksime naabris ära inimese? Kuidas saaksime teineteist leida varem, kuidas saaks selline hoolitsus saaks olla meie argipäeva osa?“

Preiman lisab, et põles sellisest hoolivast utoopiast unistades läbi, aga tasahaaval korjas ennast jälle kokku, tutvudes kunstiteoste ja kunstnikega, kes isiklikust kogemusest lähtuvalt heidavad valgust kogemustele ja küsimustele, mis alati vääritud tähelepanu ei saa, või mida peetakse lausa tabuliseks. Näitusel, mis suhestub Kunstihoone asukohaga Lasnamäel, konkreetseid vastuseid tõstatatud küsimustele veel ei ole, aga need ühises väärtusruumis hõljuvad teosed osutavad, et teineteise mõistmiseks ja edasi liikumiseks vajalikud teadmised on käeulatuses. „Juba mõnda aega olen järjepidevalt töötanud näituste kallal, mis ühel või teisel moel puudutavad kaasaegse ühiskonna valupunkte ja kitsaskohti ning püüavad natukenegi lahti sõlmida igikestvate üleilmsete kriiside pundart, et sellest saaks viivuks läbi paista mõni helge lootuskiir,“ kommenteerib ta.

 

Näitust saatev publikuprogramm koosneb performance’itest, vestlustest ja töötubadest, mille raames käsitletakse hoolitsuse ja vastutuse küsimusi nii kunsti kui ka ühiskonna perspektiivist. Lisaks käivitub suve jooksul toiduteemaline programm Korr-korr, mille raames toimuvad loengud ja ühiskokkamised loojate ning mõtlejatega, kelle töös on toidul eriline koht. 

 

Avamisnädalavahetusel on võimalus osaleda Maija Mustoneni performance’is “Re-treat”, mis keskendub ühe osaleja hoolivale puudutamisele. Seansi kestus on umbes pool tundi. Kuna performace’itel on väga piiratud arv seansse, siis on võimalus osalemise asemel neid ka kõrvalt jälgida. Näituse jooksul toimuvad performanced järgnevatel kuupäevadel: 7.07 & 8.07, 18.08 & 19.08 ja 23.09 & 24.09.

 

„Hellalt hoia mind“ kuulub Kunstihoone kestvasse näitusesarja, mis pöörab erilist tähelepanu hea olemise võimalikkusele ja ökoloogilisele vastutusele kindla huku tingimustes. Näitusesari on institutsionaalne katse leida põletavate küsimuste käsitlemiseks eetiliselt sobiv platvorm, mistõttu on selle korraldamisel kaasaegse kunsti näituse standardretseptist välja jäetud kõik ühekordsed vahendid ja kasutatud ainult kohapealt leitud materjali nii vähe kui võimalik.

Facebooki sündmus