Skip to main content

Elavhõbe

- Simon Dybbroe Mølleri visuaalne essee. Kuraator Post Brothers. Tallinna Fotokuu 2019

Tallinna Fotokuu kaasaegse kunsti biennaali teine rahvusvaheline grupinäitus avaneb Kunstihoones 13. septembril. Näitus „Elavhõbe”, mille on loonud kunstnik Simon Dybbroe Møller ja kuraator Post Brothers, pakub vaatajale võimalust tehnoloogilisest arengust tulenevaid maailma tajumise viise kriitiliselt analüüsida.

 

Fotograafial kui materiaalsel protsessil oli küllaltki lühike eluiga, selle algus- ja lõpp-punktideks võiks märkida vastavalt dagerrotüüpia fotoplaatide mürgised elavhõbedaaurud ja arvuti abil loodud T-1000 kujumuutmise stseenid filmis „Terminaator 2”. Nüüd on fotograafia ise elavhõbedasarnaseks saanud. Vedel, muutlik, teisenev ja voogav. Maagiliselt peegeldav ning hakkab ka kergeimast puudutusest tukslema.”

 

Esseest „Elavhõbe”, Simon Dybbroe Møller

Elavhõbe” lähtub Dybbroe Mølleri fotograafiakäsitlusest ning toob selle visuaalse esseena näituseruumi, kaasates nii rahvusvaheliste kunstnike teoseid kui ka leidmaterjali ja salapäraseid esemeid. Näitus uurib, kuidas fotograafia, mille tulemiks on varasemalt olnud eelkõige füüsilised objektid, on praeguseks muutunud viiteliseks. Tegu on abstraktse terminiga, millega asju nimetada, see on osa läätsest, mille kaudu me maailma tajume, mõõdupuu, mida me endaga pidevalt kaasas kanname ja millega kõike võrdleme. Fotograafiast on saanud omamoodi ökoloogiline süsteem või pigem on see loonud tingimused ümbritseva tajumiseks ja arendamiseks.

Näitust saadab Dybbroe Mølleri ja Post Brothersi koostatud linastuste seeria Lifeblood Film Club”, mis toob vaatajateni keha ja kaamera vahelist suhet lahkavad filmid autoritelt, nagu Stan Brakhage, Kate Craig, Barbara Hammer, Laure Prouvost ja teised.

 

„Elavhõbe”– Simon Dybbroe Mølleri visuaalne essee

Kuraator: Post Brothers

Kunstnikud: Thomas Bayrle, Nina Beier, Alexandra Bircken, Georgia Gardner Gray, Edith Karlson, Elke Krystufek, Jochen Lempert, John Miller, Rait Prääts, Heji Shin, Sung Tieu, Sophus Tromholt, Andrew Norman Wilson ja teised.

 

Hea külastaja!

Parima näitusekogemuse saamiseks soovitame eelnevalt või näituse külastuse ajal lugeda ka näitusegiidi!

 

NB! Näituse “Elavhõbe” mõned teosed kajastavad realistlikke hetki inimelust, mis võivad häirida Teie kunstielamust. Näitusel kasutatavad eksponaadid võivad tekitada allergilisi reakstioone (heinapalavik). Täname mõistva suhtumise eest!